Powerline Adaptör Rehberi: İnterneti Elektrik Hattı Üzerinden Dağıtım

Ev kullanıcılarının internet erişimini farklı odalara ulaştırması konusunda zaman zaman büyük sorunlar yaşadığı bir gerçek. Özellikle odalar arasında duvar sayısının arttığı, evin ön ile arka kısmı arasında mesafenin uzadığı veya araya farklı elektronik cihazların karıştığı durumlarda; en popüler ve pratik dağıtım şekli olan kablosuz bağlantıp pek de verimli olamıyor. Buna alternatif olarak üretilen Powerline yani bağlantıyı elektrik hattı üzerinden dağıtabilen cihazlar çok zekice bir çözüm. Ancak burada da bazı sorular ve sorunlar karşımıza çıkabiliyor. İşte karşınızda Powerline Adaptör tercihi konusunda kolayca karar vermenizi sağlayacak pratik bazı bilgiler.

 

Powerline Adaptör Dağıtıcı Ne İşe Yarıyor?

İnternet bağlantısının kablosuz olarak belirli alanlara ulaşmadığı, duvar veya erişimi engelleyen başka unsurların olduğu durumda, internet bağlantısını takıldığı prizden, evin diğer tüm priz çıkışlarına ulaştırmayı sağlayan cihazlara Powerline Adaptör deniyor. Çalışma mantığı ise, bir odadan fişe taktığınız adaptörün diğerini, hangi odaya takarsanız oradan internete erişmek şeklinde.  Genellikle 2’li adaptör seti olarak satışa sunulan üründe; siz evinizin salonundaki bir prize adaptörün birisini takıyor ve bu adaptöre modeminizden gelen ethernet kablosunu takıyorsunuz. Ardından evin diğer istediğiniz bir noktasında mesela evinizin diğer ucundaki yatak odasında prize ikinci apatörü takarak bu adaptörden odaya internet erişimi sunmuş oluyorsunuz.

 

powerline-adaptor-internet-baglantisi

Powerline Adaptör Giriş / Çıkış (Input Output) Türleri

Powerline adaptörlerde farklı ihtiyaçlara göre bağlantı girişi veya çıkışı olabiliyor. Siz kendi ihtiyacınızın hangisi olduğuna karar verip, daha sonra farklı ürün ve marka alternatiflerini değerlendirebilirsiniz. İhtiyacınıza cevap verecek ürün türlerini anlatırken, interneti bağlayacağınız ilk apatöre Birincil Adaptör, diğer odadan dağıtım yapacağınız apatöre ise İkincil Adaptör ismini verelim.

İkili olarak satılan setlerde, Birincil Adaptörü modeminize yakın olarak konumlandırmanız ve modemden gelen ethernet kablosunu bağlayarak, diğer odada eşleyeceğiniz adaptöre ulaştırması için internet bağlantısını iletmiş olmanız gerekiyor. Birincil adaptörlerin bazıları, bu bağlantıyı ethernet dışında wireless olarak da alabiliyor. Bu yüzden en düşük model Birincil Adaptörlerde mutlaka 1 ethernet kablo girişi bulunuyor.  Daha üst modellerde ise bu bağlantıyı wireless olarak alan, ayrıca ethernet girişinden gelen interneti aynı oda içine dağıtan ethernet çıkışlı modeller de mevcut… Son olarak bazı modellerin priz kaybını önlemek için, entegre prize sahip olduğunu, böylece duvardaki prize bu adaptöre takmanıza rağmen sahip olduğu entegre priz sayesinde başka bir elektrikli aleti bu adatöre takabildiğinizi de hatırlatalım.

Powerline adaptörlerde birinci adaptörler çoğunlukla benzer özelliklere sahip olurken asıl fark İkincil Adaptörlerde oluyor. Burada en önemli fark çıkış ve internet dağıtım türlerinde. En basit modellerde tek bir ethernet çıkışı bulunuyor. Model seviyesi genişledikçe ethernet çıkış sayısı 1’den 2, 3  hatta 4’e kadar yükselebiliyor. Bunun yanında ethernet dışında ayrıca tıpkı bir modem gibi WiFi bağlantı kurma imkanı sağlayan modeller de var. Ancak özellikler geliştikçe model fiyatları da artıyor. Bu yüzden eğer uzaktaki internet bağlantısını odadaki tek bir bilgisayara eriştirmek istiyorsanız tek ethernet çıkışlı basit bir ürün alabilirsiniz.

Powerline Adaptör İşe Yarıyor Mu? Bağlantı Hızı Nasıl?

Kullanıcıların en çok kaygı duyduğu ve akıllara takılan soru, powerline adaptörün internet bağlantısı nasıl, yeterince hızlı ve iyi bir  internet bağlantısı sunuyor mu. Sorunun cevabına genel olarak EVET demek mümkün. Eğer evinizin içinde çok eski bir tesisat yoksa bu bağlantı fazlasıyla tatmin ediyor. Hatta IPTV ile HD kalitesinde yayın izleyebilecek kadar iyi ve sağlıklı bağlantı elde etmek mümkün. ,

Üçlü Priz ile Powerline Adaptör Kullanılır Mı?

Bir başka kritik soru da, ben diğer odadan adaptörü taktım ve interneti düzgün şekilde gönderiyorum. Fakat ikinci adaptörü taktığım yerde üçlü priz veya çoklu priz var. Bu durumda diğer aletler internet bağlantısını nasıl etkiler? Bu sorunun da cevabı KISMEN olarak tanımlanabilir. Zira elektrik bağlantısında ne kadar priz olursa olsun, kısmi bir bağlantı kaybı söz konusu olmakta fakat powerline adaptörler çoklu priz ile kullanıma rahatça olanak tanımaktadırlar.

Powerline Adaptör Hızı Fark Ediyor Mu 200 Mbps – 500 Mbps – 800 Mbps

Ülkemizdeki internet bağlantı hızı her ne kadar hiper ve fiber internet seçenekleri ile artık 100 megabit (mbps) sınırına ulaşmış olsa da, bu sorunun cevabına rahatlıkla HAYIR diyebiliriz. Zira internet hızının en ideal şartlarda 100 mbps olduğunu ve buna da ulaşmanın biraz hayalperestlik olacağını bildiğimiz koşullarda, alacağınız Powerline Adaptör hızınızın 200 veya 500 mbps olması internet hızı açısından pek de fark etmeyecektir. Ev yada ofisinizn içinden aynı ağa bağlı bilgisayarlar arasındaki dosya transferi ile ancak böyle bir etki söz konusu olabilir ancak onun da hissedilecek düzeyde olmayacağını belirtelim.

Hangi Marka Powerline Adaptör Almalıyım – Adaptör Tavsiyesi

Burada başta da tanımladığımız, adaptörlerin ihtiyacınıza göre sağladığı giriş çıkış seçeneklerine bakarak karar verilmesi en mantıklı yoldur. Zira ASUS veya TP LINK ya da AirTies arasında çok da majör farklılıkların olmadığını, hepsini benzer işi gördüğünü ve asıl önemli olanın fiyat ve ürün özelliklerinin sizin ihtiyacınıza ve bütçenize ne kadar uygun olduğunu söylemenin yararı var.

“Powerline Adaptör Rehberi: İnterneti Elektrik Hattı Üzerinden Dağıtım” üzerine bir yorum

  1. bu konuya her açıdan açıklama getiren tek yer olduğunuz rahatlıkla söylebilir ve verdiğiniz bilgiler için çok çok teşekkür ederim

    Cevapla

Yorum yapın